Midsommarfirande i härlig miljö


Dans kring Midsommarstången och sju sorters blommor under kudden och en härlig fika med massor av hembakade kakor. Krydda detta med festliga aktiviteter, fiskdamm, högklassigt lotteri och ridning med käpphästar och ni har årets Midsommarfirande vid Västersjön i ett nötskal.

Det var rekordmånga som uppmärksammade vår kallelse att ta med barn, blomma, farmor och morfar, kompisgänget, en filt att sitta på och få nöjet att uppleva Svensk Midsommar när den som allra bäst.

Vi vill ju gärna att alla deltar i dansen. Men man kan naturligtvis nöja sig med att sitta på en filt på gräsmattan och titta på folklivet. Årets dans kring den unika Midsommarstången blev en fantastisk upplevelse i inlevelse och uttryck. Detta tack vare lägerdeltagare på Lindebolets ridläger och den skickliga allsångsledaren Jenny Hansson. Fler än någonsin tog chansen till en dans.

Men firandet började redan klockan 10.00 genom att många i vårt vackra område gemensamt hjälpte till att klä och resa Midsommarstången. Efter en dryg timmes kreativt arbete var vi färdiga att resa vår stång. Halvvägs upp hördes ett knak och stången bröts.

Att börja om fanns inte på kartan. Istället veks den skadade delen ner och vips hade vi skapat en unik Midsommarstång som kunde ställas på plats.

Tack till alla som bidrog till att göra vårt Midsommarfirande till en härlig upplevelse!

Ljungabolets Intresseförening

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.